بزرگترین وبلاگ سینمایی ایران - نوشته بهاره رهنما به مناسبت اعدام شهلا جاهد ...
همه چیز در مورد سینما و تلویزیون و تئاتر - نقد فیلم - بیوگرافی بازیگران - اخبار و آخرین تحلیلهای روز

بهاره رهنما بازیگر سینما و تلویزیون ایران در وبلاگ اختصاصی اش مطلبی راجع به اعدام شهلا جاهد نوشته است که با هم میخوانیم :

ماجرای شهلا جایی تمام این  سال ها در گوشه ای از ذهنم مانده بود و با لغاتی مثل اخلاق , تعهد ,خیانت , عشق , خشونت , گناه و بی گناهی با وجود میل وافر و سعی ام به عدم قضاوت هی هر از گاهی زنده می شد و می آمد جلوی نظرم . 

 سه سال پیش برای دیدن از زنان زندانی اوین با جمعی از دوستان به آن جا رفتیم . مناسبتی بود نمی دانم چه ؟ اما منسوب به حضرت علی (ع). آن روز کبری  هم بود , همان کبرایی که مادر شوهرش را کشته بود و خیلی های دیگر . یادم هست مجری برنامه خانومی بود که به خاطر کشتن شوهرش در نوبت اعدام قرار داشت . و البته شهلا ...  بیشتر مراسم هم  روی دوش شهلا و برنامه ریزی های او می گشت . برای من که در همه عمرم معروف بودم به حلقه اتصال دوستانم و روابط عمومی آشنایان و زود جوشی و چه و چه .. آن روز اتفاق عجیبی افتاد . در مقابل شهلا خودم را باخته بودم . از نگاه  پر تاثیرش با آن چشم های عسلی و مژه های بلند ریمل زده می ترسیدم . نه شاید هم ترس نبود اما نمی توانستم با او ارتباط برقار کنم . کم حرف شده بودم و وقتی آمد و لطفی کرد و چیز هایی در مورد چشم هایم گفت مثل دختر مدرسه ای های خجالتی سرخ شدم . بی شک زن تاثیر گذار و عجیبی بود . الان هم که دارم این یادداشت را برای او یا به بهانه او می نویسم نمی دانم آنهمه عقب نشینی آن روزم برای چه بود ؟ آنهمه فاصله گرفتن و .. نمی دانم حالا فقط به یک جواب می رسم و آن هم این که شاید از همان قضاوتی که گفتم می ترسیدم . خوب یادم هست که شهلا, آن روز  رفت بالای سن و متنی در مدح امیر مومنان خواند . مدحی با شور و جذبه فروان در تحریر های صدایش و تکان دادن دستهای زنانه  سفیدش در هوا که هنوزهم جلوی چشم هایم موج می خورند .

 وقتی جوان تر بودم نگاهم به دنیا خیلی سیاه و سفید بود .تا قبل از بیست و پنج سالگی یا چیزی در همین حوالی همه مفاهیم دنیا را در همین دو رنگ می دیدم . اما سی سالگی برایم پرده های عجیبی را کنار زد . پرده های که دیگر بیشتر اشیا و مفاهیم و موجوداتش خاکستری بودندو حتی گاه رنگی . گاه حتی سرخ و سبز و بنفش و...

 در این دنیای رنگارنگ بود که دو باره به ماجرای این دو زن نگاه کردم . داستان لاله و شهلا و در داستان شهلا عشق نفرینی او را از سیزده سالگی به یک آن روز ها "قهرمان" مرور کردم و در کنارش  تصویر انتطار بی پایان لاله برای دیر رسیدن های همسرش به خانه یا نیامدن هایش و صبوری او در تحمل این دور ی ها را حس کردم . بعد یادم آمد وقتی تازه ازدواج کرده بودم . در زیرزمین نقلی در خیابانی از خیابان های قلهک خانه ای داشتیم و من هر از گاهی محمد خانی را می دیدم که پر هراس و پیاده کوچه را گز می کرد و من که آن روز ها دوستش داشتم همیشه سلام می کردم و او هم همیشه چیزی شبیه جواب سلام زیر لب می داد . با عجله و قدم های بلند می رفت . نمی دانستم واقعن که  چرا انقدر اضطراب   دارد .. بعد ها که داستان بر ملا شد . فهمیدم خانه ای که برا ی شهلا گرفته بود, در انتهای همان کوچه خانه ما بود ...وقتی خبر را شنیدم هنوز سی ساله نبودم . هنوز رنگ ها همان سیاه و سفید بود ند و من که خودم تازه مادر شده بودم از تصور دو طفل معصومی که ظهر از مدرسه برگشته اند و با جسد غرق به خون و مثله شده مادرشان مواجه شده اند تا مدت ها خشمگین و هراس زده بودم و دعا میکردم قاتل لاله سحر خیزان به جزای عمل وحشتناکش برسد .. .

بعد ها در سی و چند سالگی ام نمی دانم کجا فیلم همکار عزیزم " مهناز افضلی " را دیدم و آن جا بود که دیدم, بنا به حریمی که برای این پرونده , قاثل شده اند ,بسیاری مساثل مربوط به این پرونده از اذهان عمومی پنهان مانده بود و آن جا بود که  من هم  تردید کرد م  که شهلا حتی اگر قاتل هم باشد دست تنها نبوده . شواهد ی بود حاکی  از وجود مردی در صحنه قتل و البته همین ابهامات بود که پرونده این فاجعه را سال ها به تعویق انداخت . تا قاضی پرونده به حج رفت و سرنوشت شهلا با وجود خستگی بسیارش از این همه بلاتکلیفی ,به دست قاضی دیگری سپرده شد که استنباط او بر قاتل بودن شهلا بود ...

و به قول پیمان چه بار سنگینی , شکر که هرگز قاضی نیستیم بر هیچ محکمه ای .

شهلا جاهد در طول این مدت پدر و برادرش را از دست داد . بماند که قضاوت خانواده سحر خیزان را هم نمی شود کرد که شاید  آرامش این بچه ها را در کشیدن آن صندلی می دانستند . جایی خواندم گذشت از قصاص , آنقدر عمل بزرگی است که همه گناهان اولیای دم را این گذشت ازخون عزیزشان پاک میکند  و می برد . دیروز سوار آژانسی بودم . پسر راننده میگفت:" تو درگیری کسی و کشتم اما خانواده اش لجظه آخر رضایت دادن . اونا خیلی بزرگوار بودن اما من دیگه زنده و مردم واسه خودم و اطرافیانم یکیه . این از مرگ سنگین تره خانوم رهنما  می فهمین ؟و من سکوت کردم چون واقعن خیلی چیز ها را نمی فهمم و ترجیح می دهم قضاوت شان نکنم . شهلا در آخرین عکسی که از او دیدم دیگر پیر شده بود دیگر حوصله رنگ کردن ناخن ها و مو هایش را که حالا کمی سفید شده بود نداشت و در نگاه او فارغ از قاتل بودن یا نبودنش ,دیگر من زنی خسته  را می دیدم که به پای عشق سوخته بودو تمام شده بود ...

شهلا فقط یک بار به این فتل اعتراف کرد و آنهم بعد از دیداری با  تنها عشق زندگی اش محمد خانی در حیاط اوین و در یک شب بارانی و ظاهرن رمانتیک این تصمیم را گرفت . شنیده های بسیاری حاکی از آن است که محمد خانی این تقاضا را از او کرده است ..شهلا اما نگاهی دارد در یکی از عکس های دادگاهش به محمد خانی که معنی تاوان را برایم سخت زنده می کند . او قاتل بود یا نبود , تاوان عشق را پس داد تاوانی که برای زن عاشق سرزمین من تاوان باید و غیر قابل گذشتی است . زن سرزمین من برای عشق تاوان می دهد از مرگ و پیری و تف و طرد و لعن تا اعدام ...

 شبی که قرار بود شهلا اعدام شود تا صبح خوابم نبرد . یادم افتاد وفتی روزگاری که سیاه و سفید می دیدم هنوز جمعی از دوستان دعوتم کردند تا برای گرفتن رضایت از اولیای دم برویم . پایم به رفتن نبود و نرفتم . بر عکس پرونده دل آرا که همه یعی خودم را کردم و نشد و شاید این جا باید یک خسته نباشید قرا به آقای خرمشاهی وکیل این دوپرونده مجهول بگویم ...صبح بیدار شدم از پیمان که او هم نگران بود چیزی نپرسیدم . و  برای کاری  باید جایی می رفتم  و رفتم ,تا رسیدم  پرسیدم اعدام شد ؟ گفتند : آره و سکوت....

می گویند شهلا دردقایق آخر فقط پرسید : "ناصر هم راضیه که منو بکشنن ؟"و وقتی شنید که او فقط به همین قصد آمده دیگر سکوت کرد و هنگام رد شدن از کنارش حتی دیگر نگاهش هم نکرد ..این در حالی است که با ز شنیده ها حاکی از آن است که در تماس های تلفنی  هفته پیش ,محمد خانی به شهلا قول داده بود تا پای چوبه دار  هم که ببرندش , او نهایتن رضایت  اولیای دم را خواهد گرفت و..

شهلا سکوت کرد و حتی به اصرار وکیلش برای گفتن جملاتی در لحظات  آخر تسلیم نشد .شاید چون باز خام قول عشق شده بود ... در آن سحر گاه ,حضور ناصر محمد خانی به عنوان یکی از مصران بر مجازات اعدام , شهلا را تمام کرد..شاید  نیازی به چوبه دار نبود , محمد خانی مسافر بود باز هم عجله داشت وشک ندارم که باز هم اضطراب و  شنیده ام که  بعد از اجرای مجازات  فقط گفت :" آرام شدم "!!!

..سکوت شهلا مرگ قلبش را زودتر از لگد زدن به صندلی دارش رقم زد . شهلا بعد از آن سوال تمام شد ...

روز اعدام شهلا با روز تولدم یکی بود . و  نیز با روز  دیگری , روزی که مجموعه هفت داستان عاشقانه من برای چاپ بعد از مدت ها کار و ادیت به نشر چشمه سپرده شد . و جالب است که مر دهای این هفت داستان عجیب شبیه مرد داستان لاله و شهلا یند و البته زن های هم یک وجه اشتراک بزرگ با شهلا و لاله , دارند  :آن ها نیز سخت عاشقند و ترک خورده از عشق .. اما زن های کتاب من هرگز بر سر مردی نمی جنگند ,  بل که عشق آنها را بهم نزدیک می کند .. در تقدیم کتاب نوشتم : برای پریا و دخترکان سرزمینم که هیچ نمی دانم آرزو کنم روزی عاشق بشوند یا نشوند ؟

اما ته دلم می دانم که آرزو می کنم در این سرزمین هیج زنی عاشق نشود . حلاوت عشق بر زن ایرانی هیچ با تاوانش برایری نمی کند . هیج ..

بعد از تحریر :همان  شب بی حوصله و به اجبار بزرگتر هایمان , در جمع خانوادگی تولد من در رستورانی هستیم , خواننده پیر می خواند : غمگین چو پاییزم از من بگذر ... پیمان دستم را فشار می دهد . نگاهش میکنم , چشم هایش نم زده اند .. آرام می گوید : یاد شهلا افتادم خدا رحمتش کنه . .

 

وی همچنین در خصوص اینکه یکی از سایتهای معتبر سینمایی خبری مبنی بر کناره گیری وی از بازیگری را منتشر کرده است اینطور نگاشته است :

 

در طول عمرم به طرز عجیبی از بعضی واژه ها پرهیز کرده ام , چه از به کار گیری شان و چه حتی تا جای ممکن از نسبت دادنشان . یکی از آن لغت ها همین "کناره گیری " است . این لغت به طرز عجیبی من را به یاد سفسطه کردن , محافطه کاری , کم آوردن و خیلی لغت های با ربط و بی ربط دیگر می اندازد که هیچکدام را دوست ندارم .

گرچه زندگی گاهی بازی هایی دارد که تمام محاسبات تو را بهم میریزد اما به هر حال  برای من که اساسن  اهل برنامه ریزی هستم می شود قرار گذاشت که این لغط ها به کار نرود یا حد اقل  تا جایی که زندگی مجال می دهد به کا ر نرود  .

هفته پیش در میان شلوغی ها و درگیری های کاری و درسی و...از سایتی تماس گرفتند تا از کار های اخیرم خبر بگیرند . برایشان توضیح دادم که چون پنج فیلم آماده اکران دارم و مشغول خواندن برای امتحان کانون وکلا در نیمه  آذر و امتحان دکترا برای پایان اسفند, هستم  ,عجالتن  تا پایان سال قصد بازی در هیچ فیلمی را ندارم و اصولن هم که  قصد بازی در تلویزیون را ندارم . پس در چند ماهی که از سال 88باقی است قرارداد جدیدی نمی بندم و بعد از آن هم  ترجیح می دهم این روزه را با یک کار تیاتری بشکنم . در واقع برنامه ریزی خودم را تا پایان اسفند برای این دوستان توضیح دادم و بعد نمیدانم به عادت بد شلوغ کاری های مطبوعاتی چرا یک دفعه تیتر زدند :"بهاره رهنما از سینما کناره گیری کرد" . و جالب است که بعد از زدن این تیتر توسط این دوستان کلی میل و تلفن به من شد که :الان مگر موقع کناره گیر توست ؟ما نگران شدیم ؟ و مگر چه شده ؟ و چه و چه ....راستش قصد داشتم" ماه هفت شب" را با یادداشتی  درباره سی و هفت سالگی ام به روز کنم  اما بعد  تصمیم عوض شد  و بر این شد  تا برای دوستانی که این تیتر جنجالی برایشان سوال ایجاد کرده بود پاسخی دهم .

 دوستان عزیزم :

 چنین تصمیم های ناگهانی و عجیبی را برای کاری که بیست سال از عمرم را صرفش کرده ام هرگز منطقی و درست نمی دانم. دقیقن از بیست و نه سالگی ام تصمیمم را برای ماندن در عرصه بازیگری گرفته ام و هرگز لحظه ای  ادامه این راه مردد نشدم . گرچه که از فاصله هفده تا بیست ونه سالگی و در تمام سال های دانشکده حقوق  همیشه شک داشتم  که آیا این حرفه را ادامه می دهم یا نه؟ اما خب خدا را شکر نه سالی است که تکلیفم را با کار بازیگری روشن کرده ام و تا زنده ام قصد ماندن در این عرصه خصوصن عرصه تیاترش را دارم . بماند که در چند سال اخیر به دلیل سایه ای که علاقه همیشه ام به ادبیات و نوشتن بر بازیگری ام افکنده , گاه مجبور می شوم که به این سوی علاقه ام بیشتر بپردازم . درست مثل الان که جدا از همه دلایلی که گفتم مثل درس و خستگی و چه و چه . به پایان رساندن رمان نیمه کاره ام را نیز در برنامه ام دارم و همه این ها به من میگوید که این دوره دوساله پر کاری من باید با  فیلم "مهرداد فرید": " ما سه نفر "  که دو سه هفته ای است از پایانش می گذرد , به اتمام برسد و  دوره جدیدی شروع شود شامل کارهای گزیده تر ولااقل برای خودم بدیع تر . و تمام این ها که برایتان گفتم هیچ دلیی نمیشود برای کناره گیری من از سینم که حتی شاید  باشد بر جدی تر گرفتن کارم کاری که  با وجود عدم نگارش فیلمنامه های بکر در عرصه اش باز هم به گمان من حرفه مقدسی است .

خلاصه این که :شاید روزی برسد که سایه ادبیات داستان ها و نوشته هایم بسیار سنگین شود یا حتی مساثلی چون سفر , یا ادامه تحصیل یا   رسیدگی های به خانواده یاحتی خستگی و یا هرچیز دیگری مدتی مرا از این عرصه دور نگه دارد ,اما شک ندارم که تا زنده ام حتی شده دیر به دیر اما می توانید مرا در میان نقش هایی که  با شما زندگی شان  میکنم پیدا کنید .

 قول می دهم ,پس  شک نکنید ...

+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم آذر ۱۳۸۹ساعت 2:26  توسط هنرمند | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
درباره وبلاگ
1- این وبلاگ از قوانین جمهوری اسلامی ایران پیروی میکند ...


2- بزرگترین وبلاگ سینمایی ایران به هیچ شخص یا گروه خاصی اعم از هیچ نهاد و سازمان و ارگان و دسته ای وابسته نبوده و نیست و به صورت کاملا مستقل تنها نظرات نویسندگان وبلاگ در مورد سینما و تلویزیون و تئاتر ایران را منتشر مینماید .


3- بزرگترین وبلاگ سینمایی ایران هیچ خبری در مورد سینمای جهان را ارائه نمیدهد مگر در مورد خبرهایی که به حضور یکی از فیلمها و یا هنرمندان ایرانی در سینمای خارج از کشور مربوط باشد .


4- در صورتی که در نظرات هر یک از کاربران توهینی به هر یک از ادیان ، مذاهب ، مقامات سیاسی و شخصیتهای هنری ( و یا کلا توهینی به هر شخص و نهاد حقیقی و یا حقوقی ) صورت گیرد نظر آن کاربر در وبلاگ نمایش داده نخواهد شد . همچنین لازم به ذکر است که نظراتی که راجع به فعالیتهای خارج از حوزه وبلاگ یعنی سینما و تلویزیون و تئاتر ایران نیز باشد در وبلاگ نمایش داده نخواهد شد .5- این وبلاگ به منظور دسترسی هنرمندان و هنردوستان به آخرین مطالب روز سینما و تلویزیون و تئاتر جمهوری اسلامی ایران میباشد لازم به ذکر است یک تیم چندنفره اداره این وبلاگ را عهده دار میباشند / در صورت تمایل میتوانید برای تبادل لینک نظر خود را در بخش نظرات اعلام فرمایید .
لازم به ذکر است که پیش از این تماس از طریق ایمیل آدرس مدیریت بزرگترین وبلاگ سینمایی ایران نیز امکان پذیر بود اما اکنون این ایمیل آدرس بسته شده و تا اطلاع ثانوی هیچگونه آدرس ایمیلی برای ارتباط با شما گرامیان فراهم نمیباشد .


6- نسخه جدید بزرگترین وبلاگ سینمایی ایران در سرویس پرشین بلاگ به منظور دربرگرفتن این وبلاگ بزرگ سینمایی برای همه کاربران اینترنت افتتاح و در تاریخ 23 آبان ماه 1387 مصادف با سالروز تولد وبلاگ اجرایی خواهد شد . http://cinema-tv-teater.persianblog.ir

لازم به ذکر است این آدرس جدید که تا چندی قبل غیر فعال شده بود مجددا راه اندازی شد و اکنون مشغول اطلاع رسانی به اهالی و دوستداران سینمای ایران میباشد .


7- منتظر نظرات کارساز شما کاربران گرامی برای بهبود مطالب این وبلاگ هستیم .


8- این وبلاگ سینمایی ( بزرگترین وبلاگ سینمایی ایران ) بزودی به سایت سینمایی تبدیل خواهد شد ... اخبار نهایی در این رابطه بزودی به اطلاع شما کاربران گرامی خواهد رسید ...


توضیح مهم به کاربران بزرگترین وبلاگ سینمایی ایران :
در پی تغییر مدیریت این وبلاگ سینمایی روند آماده سازی سایت به تعویق افتاد ... اخبار نهایی بزودی به اطلاع شما کاربران محترم خواهد رسید ...


9- برداشتن هرگونه مطلب ، عکس ، مقاله و... فقط با ذکر منبع ( بنام بزرگترین وبلاگ سینمایی ایران ) با درج لینک وبلاگ مجاز میباشد ... در صورت مشاهده تخلف پیگرد قانونی خواهد شد .


10- در صورت تمایل برای تبادل لینک با بزرگترین وبلاگ سینمایی ایران میتوانید ابتدا ما را با عنوان بزرگترین وبلاگ سینمایی ایران در سایت یا وبلاگ خود لینک فرمایید سپس توسط کامنت خصوصی ما را در جریان قرار دهید تا ما هم شما را در بزرگترین وبلاگ سینمایی ایران لینک نماییم .
خواهشمند است این نکته ضروری را حتما رعایت بفرمایید چرا که بزرگترین وبلاگ سینمایی ایران به هیچ عنوان هیچ وبلاگ و سایتی را پیش از اینکه آن وبلاگ و سایت قبلا لینک بزرگترین وبلاگ سینمایی ایران را قرار داده باشند لینک نخواهد نمود .


11- بزرگترین وبلاگ سینمایی ایران به عنوان یک رسانه معتبر سینمای ایران که همه روزه با آخرین اخبار و تحلیلهای سینمایی به روز رسانی میشود از شما کاربران خواهشمند است که این وبلاگ معتبر را به دوستان و آشنایان خود معرفی فرمایید .12- بزرگترین وبلاگ سینمایی ایران از شما دعوت مینماید تا هرگونه نقد و نظرات خود را برای بزرگترین وبلاگ سینمایی ایران بفرستید تا بزرگترین وبلاگ سینمایی ایران نقدهای شما را به نام خودتان در هر دو سرویس فعال بزرگترین وبلاگ سینمایی ایران قرار دهد .


13- بزرگترین وبلاگ سینمایی ایران از شما کاربران ارجمند دعوت مینماید تا از همه بخشهای بزرگترین وبلاگ سینمایی ایران بازدید نمایید .
14- بزرگترین وبلاگ سینمایی ایران اوقات خوشی را برای شما کاربران گرامی آرزو میکند .


تذکر مهم به کاربران بخش آرشیو بزرگترین وبلاگ سینمایی ایران :

کاربران گرامی چنانچه شما از بخشهای قدیمی و آرشیو بزرگترین وبلاگ سینمایی ایران استفاده میفرمایید به شما توصیه میشود از صفحه نخست این وبلاگ سینمایی بازدید فرمایید همچنین به کاربران محترم بخش نخست وبلاگ نیز توصیه میگردد از بخش آرشیوهای پر محتوای وبلاگ بازدید فرمایند .

نوشته های پیشین
آبان ۱۳۹۱
مهر ۱۳۹۰
تیر ۱۳۹۰
خرداد ۱۳۹۰
اردیبهشت ۱۳۹۰
فروردین ۱۳۹۰
اسفند ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۹
دی ۱۳۸۹
آذر ۱۳۸۹
آبان ۱۳۸۹
مهر ۱۳۸۹
شهریور ۱۳۸۹
مرداد ۱۳۸۹
تیر ۱۳۸۹
خرداد ۱۳۸۹
اردیبهشت ۱۳۸۹
فروردین ۱۳۸۹
دی ۱۳۸۸
آذر ۱۳۸۸
آبان ۱۳۸۸
مهر ۱۳۸۸
شهریور ۱۳۸۸
تیر ۱۳۸۸
خرداد ۱۳۸۸
اردیبهشت ۱۳۸۸
فروردین ۱۳۸۸
اسفند ۱۳۸۷
بهمن ۱۳۸۷
دی ۱۳۸۷
آذر ۱۳۸۷
آبان ۱۳۸۷
مهر ۱۳۸۷
مرداد ۱۳۸۷
تیر ۱۳۸۷
اردیبهشت ۱۳۸۷
آرشيو
آرشیو موضوعی
اخبار سینما و تلویزیون و تئاتر ایران
اخبار سینمای ایران
اخبار تلویزیون ایران
اخبار تئاتر ایران
اخبار فوری
مقاله سینمایی
نقد فیلم
معرفی فیلمها و سریالهای خاطره انگیز ایرانی ...
معرفی فیلم بلند
معرفی فیلم کوتاه
معرفی سریال
بیوگرافی بازیگران قدیمی
بیوگرافی سایر بازیگران
گفتگو با هنرمندان
سینما ... سیاست
فراخوان و بیانیه های بزرگترین وبلاگ سینمایی ایران
عرض تسلیت به جامعه هنری کشور
عرض تبریک بزرگترین وبلاگ سینمایی ایران
آموزش قدم به قدم بازیگری از طریق اینترنت ...
اخبار و مطالب جشنواره بین المللی فیلم فجر
متفرقه
پیوندها
کیش بهشت گمشده ایران - ( بزرگترین وبلاگ اطلاع رسانی جزیره کیش )
بزرگترین سایت راهنمای سفر به جزیره کیش - هلو کیش
بزرگترین وبلاگ سینمایی ایران - در سرویس بلاگفا ( اصلی )
بزرگترین وبلاگ سینمایی ایران - در سرویس پرشین بلاگ ( فرعی )
پرده سینما - پایگاه تحلیلی سینمای ایران و جهان به مدیریت غلامعباس فاضلی
خبرگزاری سینمای ایران
سایت منتقد - ویژه منتقدان نامدار سینمای ایران
هنرمندان - سایت خبری تحلیلی
سینمای ما
سوره سینما - پایگاه خبری تحلیلی
سوره سینما - بانک جامع اطلاعات سینمای ایران
ایران اکتور
30نما - پایگاه خبری سینمای ایران و جهان
سینما روز - پایگاه خبری تحلیلی
ایراسان - پایگاه خبری سینمای ایران و جهان
سینما فا
اولین مجله سینمایی ایران
ایران تئاتر - سایت خبری تحلیلی تئاتر ایران
سایت اطلاع رسانی تئاتر ایران
تئاتر ما
مرکز عکس تئاتر
کافه نمایش
تئاتر درمانی
تئاتر روهر آلمان
سینما - تئاتر - برنامه سینماها و تئاترها
وبلاگ معرفی تئاترهای کمدی موزیکال شهر تهران
روزنامه سینمایی بانی فیلم
ماهنامه سینمایی فیلم
مجله فیلم نگار - اولین ماهنامه تخصصی فیلمنامه نویسی
پایگاه خبری فیلم کوتاه ایران
مرکز اطلاع رسانی فیلم کوتاه
کانون سینماگران جوان
سازمان سینمایی فجر - عبدالرضا ساعتچی فرد
موسسه سینمایی آمایش هنر
میلاد فیلم - رسول صدرعاملی
بامداد فیلم - منیژه حکمت
هیلاج فیلم - امیرشهاب رضویان
هدایت فیلم - مرتضی و مصطفی شایسته
وبلاگ رسمی سازمان سینمایی 79 - جهانگیر کوثری - رخشان بنی اعتماد
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
بنیاد سینمایی فارابی
خانه سینمای ایران
خانه تئاتر ایران
وبلاگ رسمی اداره تئاتر ایران
خانه هنرمندان ایران
خانه سینماگران جوان
فرهنگستان هنر
مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
تولیدات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
موسسه رسانه های تصویری
شرکت تصویر دنیای هنر
موسسه سینما 24
موسسه هنرنمای پارسیان
بنیان فرهنگ و هنر ایرانیان
وبلاگ رسمی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران
سایت رسمی انجمن بازیگران سینمای ایران
انجمن مستندسازان سینمای ایران
انجمن فیلم کوتاه ایران
کانون برنامه ریزان و دستیاران کارگردان سینمای ایران
انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلم
جشنواره فیلم کوتاه تهران
جشنواره فیلم شهر
جشنواره بین المللی فیلم فجر
جشنواره بین المللی فیلمهای ورزشی و تلویزیونی تهران
جشنواره فیلم کودک
جشنواره بین المللی فیلمهای آموزشی رشد
جشنواره فیلم سه تاک
جشنواره فیلم کوثر
جشنواره فیلم رویش
جشنواره فیلم پلیس
جشنواره فیلم رحمت
جشنواره فیلمهای دانشجویی / دانشکده صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
آکادمی ملی المپیک و پاراالمپیک ( جشنواره فیلمهای ورزشی )
موج نو - فراخوان جشنواره های داخلی و خارجی
پردیس سینمایی ملت
سینما فرهنگ
سینما آزادی
سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی ایران
شبکه دوم سیمای جمهوری اسلامی ایران
شبکه سوم سیمای جمهوری اسلامی ایران
شبکه چهارم سیمای جمهوری اسلامی ایران
شبکه پنجم سیمای جمهوری اسلامی ایران ( شبکه تهران )
شبکه خبر
شبکه آموزش سیمای جمهوری اسلامی ایران
شبکه قرآن
شبکه جهانی جام جم
مرکز تحقیقات و نظرسنجی سیمای جمهوری اسلامی ایران
سایت رسمی بهرام بیضایی
سایت رسمی بهمن فرمان آرا
سایت رسمی پرویز شهبازی
سایت رسمی سید رضا میرکریمی
سایت رسمی بهمن قبادی
سایت رسمی مجید مجیدی
سایت رسمی ابراهیم حاتمی کیا
سایت رسمی تهمینه میلانی
سایت رسمی پوران درخشنده
سایت رسمی خانواده مخملباف
سایت رسمی رضا عطاران
سایت رسمی مهران مدیری
سایت رسمی سامان مقدم
سایت رسمی رامبد جوان
سایت رسمی مهدی کرم پور
سایت رسمی بهروز وثوقی
سایت رسمی پرویز صیاد
سایت رسمی فرزانه تاییدی
سایت رسمی حسین پاکدل
سایت رسمی زنده یاد حسین پناهی
سایت رسمی بهرام رادان
سایت رسمی مریلا زارعی
سایت رسمی فاطمه معتمدآریا
سایت رسمی ماهایا پطروسیان
سایت رسمی گلشیفته فراهانی
سایت رسمی لیلا حاتمی
سایت رسمی مهناز افشار
سایت رسمی محمدرضا گلزار
سایت رسمی کامبیز دیرباز
سایت رسمی شهاب حسینی
سایت رسمی شهرام حقیقت دوست
سایت رسمی مهدی احمدی
سایت رسمی پژمان بازغی
سایت رسمی پانته آ بهرام
سایت رسمی لادن طباطبایی
سایت رسمی بهناز جعفری
سایت رسمی نیوشا ضیغمی
سایت رسمی محمدرضا هدایتی
سایت رسمی سیامک انصاری
سایت رسمی بهزاد محمدی - کمدین تئاتر
سایت رسمی امیرحسین صدیق
سایت رسمی سید جواد هاشمی
سایت رسمی نفیسه روشن
سایت رسمی باران کوثری
سایت رسمی علی صادقی
سایت رسمی هنگامه قاضیانی
سایت رسمی شیوا بلوریان
سایت رسمی حسام نواب صفوی
سایت رسمی الیزابت امینی
سایت رسمی عبدالرضا زهره کرمانی
سایت رسمی لیلا اوتادی
سایت رسمی شقایق دهقان
سایت رسمی نیکی کریمی
سایت رسمی مهدی سلوکی - محمد سلوکی
سایت رسمی حدیث فولادوند
سایت رسمی رضا رشید پور
وبلاگ رسمی رضا رشید پور
وبلاگ رسمی اسماعیل میهن دوست - کارگردان سینما
وبلاگ رسمی مسعود ده نمکی
وبلاگ رسمی مجید تربتی فرد - کارگردان تلویزیون و سینما
وبلاگ رسمی بهاره رهنما ( ماه هفت شب )
وبلاگ رسمی الهام پاوه نژاد
وبلاگ رسمی امیریل ارجمند
وبلاگ رسمی چیستا یثربی - نمایشنامه نویس
تالار گفتمان دوستداران صادق هدایت
سایت رسمی صادق هدایت
سایت رسمی نیلوفر بیضایی ( نویسنده و کارگردان )
سایت رسمی پرویز خطیبی ( نویسنده )
وبلاگ رسمی کیومرث صمدی طاری ( فیلمساز و نویسنده )
وبلاگ هواداران پیمان قاسم خانی ( فیلمنامه نویس و بازیگر )
وبلاگ رسمی قربان محمدپور ( فیلمنامه نویس طنز )
سایت رسمی قربان محمدپور ( فیلمنامه نویس طنز )
وبلاگ رسمی هوشنگ گلمکانی - منتقد سینما
آیدین آغداشلو - منتقد سینما
سایت مصطفی جلالی فخر - منتقد سینما
وبلاگ رسمی طهماسب صلح جو - منتقد سینما
وبلاگ رسمی کیوان کثیریان - منتقد سینما
وبلاگ رسمی محسن آذرم - منتقد سینما
وبلاگ رسمی مجید رحیمی جعفری - کارشناس ادبیات دراماتیک
وبلاگ رسمی رضا کردبچه - نویسنده و منتقد و رئیس انجمن سینماگر آینده
سایت رسمی فریبرز لاچینی ( آهنگساز )
سایت رسمی مهری شیرازی ( چهره پرداز )
سایت رسمی ایرج رامین فر ( طراح صحنه و لباس )
دکور – آکسسوار – ماکت ( وبلاگ رسمی عباس بهشتی )
کافه دیزاین ( باشگاه طراحان ایران )
سایت انجمن طراحان لباس و پارچه ایران
طراحی صحنه تئاتر و سینما و برنامه های تلویزیونی
پایگاه جامع فیلمنامه نویسی
وبلاگ رسمی روبرت صافاریان - عکاس - مستند ساز و...
فتو بازیگر - سایت رسمی بابک برزویه عکاس - مکانی برای معرفی بازیگران آماتور
موسسه انتخاب بازیگر ایرانیان
باشگاه خبرنگاران جوان
خبرگزاری جهان نیوز
خبرگزاری ایسکا نیوز
خبر آن لاین
خبرگزاری فارس
خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا
خبرگزاری بین المللی زنان ایران - ایونا
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایلنا
خبرگزاری شهر
خبرگزاری آریا
خبرگزاری برنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری آنا
خبرگزاری مهر
خبرگزاری آفتاب
خبرگزاری تابناک
اسکار
اسکار
سینمای کلاسیک
هنرپیشه های قدیم و خواننده های ایرانی
سایت هنرپیشه / بیوگرافی بازیگران ایرانی و خارجی
تئاتر مشدی !!!
ادبیات - نویسنده وبلاگ یاشار
عشق ورزیدن یعنی همکاری با خدا - وبلاگ گل دختر
زیگزاگ فیلم
نرم افزارهای فارسی در مشمیل
مجله الکترونیکی سینما و تلویزیون
سایت تئاتر کرگدن به کارگردانی فرهاد آییش
سایت سریال طنز قهوه تلخ به کارگردانی مهران مدیری
جشنواره لوکارنو - سوئیس
جشنواره ی کارلو ویواری - چک
جشنواره ی فیلم ونیز - ایتالیا
جشنواره ی فیلمهای انیمیشن اَنِسی - فرانسه
جشنواره ی فیلم کن - فرانسه
جشنواره ی فیلم برلین - آلمان
جشنواره ی جهانی فیلم مونترال - کانادا
جشنواره ی فیلم ساندنس - آمریکا
جشنواره ی فیلم شیکاگو - آمریکا
جشنواره ی فیلم قاهره - مصر
جشنواره ی بین المللی فیلم مسکو - روسیه
جشنواره ی سه قاره ی نانت - فرانسه
جشنواره ی بین المللی فیلم تورنتو - کانادا
جشنواره ی فیلم ترایبکا - آمریکا
جشنواره ی فیلم سیدنی - استرالیا
جشنواره ی بین المللی فیلم سباستین - اسپانیا
جشنواره ی بین المللی توکیو - ژاپن
جشنواره ی بین المللی فیلم مراکش
جشنواره ی فیلم کارتاژ - تونس
جشنواره ی فیلم سارایوو - بوسنی و هرزگوین
جشنواره ی بین المللی فیلم کوالالامپور - مالزی
جشنواره ی بین المللی فیلم هندوستان
جشنواره ی بین المللی فیلمهای مستند آمستردام - هلند
جشنواره ی بین المللی فیلم ادینبورگ - انگلستان
جشنواره ی بین المللی فیلم ابوظبی - امارات
جشنواره ی فیلمهای آسیایی بارسلونا - اسپانیا
جشنواره ی بین المللی فیلم بوسان – کره ی جنوبی
جشنواره ی آثار تلویزیونی، سینمایی و رسانههای نوین برای کودکان - هلند
جشنواره ی بین المللی فیلمهای کودکان وین - اتریش
جشنواره ی آسیا پسیفیک - استرالیا
جشنواره ی بین المللی فیلم استانبول - ترکیه
جشنواره ی بین المللی فیلم راه ابریشم - ترکیه
جشنواره ی بین المللی فیلم بیروت - لبنان
جشنواره ی بین المللی فیلم جاکارتا - اندونزی
جشنواره ی فیلم دوبی - امارات
جشنواره ی بین المللی فیلم گونگمورو – کره ی جنوبی
جشنواره ی بین المللی فیلمهای خانوادگی سئول – کره ی جنوبی
جشنواره ی فیلم کمبریج - انگلستان
جشنواره ی بین المللی فیلمنامه نویسان - انگلستان
جشنواره ی فیلم جیفونی - ایتالیا
جشنواره ی جهانی فیلم کوتاه اوبرهازن - آلمان
جشنواره ی بین المللی فیلمهای مستند شفیلد - انگلستان
جشنواره ی فیلم مستند تسالونیکی - یونان
موزه ی فیلم بریتانیا
موزه ی فیلم مصر
موزه ی فیلم هلند
موزه ی فیلم جرج ایستمن
موزه ی فیلم و تلویزیون آلمان
موزه ی فیلم آکادمی علوم و فنون سینمایی
موزه ی سینمای لهستان
موزه ی ملی سینما تورین - ایتالیا
موزه ی ملی رسانه ها - انگلستان
موزه ی فیلم پست دام - آلمان
موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان - محک
موسسه خیریه بهنام دهشپور - حامی بیماران مبتلا به سرطان
موسسه خیریه نوید سبز شهرستان بابل - حمایت از کودکان نیازمند
انجمن معلولین ضایعات نخاعی
انجمن خیریه حمایت از بیماران دیابتی کشور
وبلاگ انجمن حمایت از بیماران دیابتی
انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران
انجمن حمایت از بیماران مبتلا به دیستروفی
مرکز آن لاین اطلاعات بیماری ام اس
سایت رسمی بنیاد امور بیماریهای خاص
شبکه اطلاع رسانی موسسات خیریه ایران
موسسه خیریه رفاه کوذک
موسسه نیکوکاری مهرآفرین - حامی زنان و کودکان و خانواده های نیازمند
موسسه نیکوکاری ریحانه سعادت
پایگاه اطلاع رسانی سازمان بهزیستی کشور
سازمان بهزیستی استان تهران
انجمن مبارزه و پیشگیری از اعتیاد بهروزان
موسسه عصای سفید - حمایت از نابینایان و کم بینایان کشور
کانون ناشنوایان ایران
وبلاگ مرکز نگهداری کم توانان ذهنی فرخنده
آسایشگاه معلولین ذهنی خانه دوست
مرکز توانبخشی و نگهداری شبانه روزی معلولین ذهنی
موسسه خیریه شمیم یاس نرجس
موسسه خیریه پیام امید
موسسه خیریه هیوای ژیان
موسسه خیریه حضرت ولیعصر (ع) شهرستان دیلم
موسسه خیریه بنت الرسول فاطمه زهرا (س)
موسسه خیریه علی ابن ابی طالب استان یزد - ایتام و نیازمندان
مهیار - موسسه خیریه همیاری به بیماران مبتلا به سرطان
موسسه خیریه خانه فرزندان کوثر گناباد - مرکز نگهداری از دختران یتیم و بی سرپرست
موسسه خیریه حمایت از کودکان نیازمند به پیوند مغز استخوان
موسسه خیریه شفاجویان کودک مبتلا به سرطان ( مشک )
انجمن حمایت از بیماران اختلال جنسی و هویتی ایران
مینای شب
خرید فیلمهای برتر سینمای جهان
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

طراح قالب

دیجیتال کیوان

 

افراد حاضر در اين وبكمياب ترين كدهای جاوا برای وبلاگ نويسان